Jak to je

18. prosince 2013 v 19:49
aneb Donnie Darko (pro me drive neznamý,ted uz dechberouci film)

Dneska citim strasnou nenavist ke vsemu. Chci se z toho vypsat,bohuzel nevim,kde zacit.
Je to smutne ta naivita,ze se vsechno zlepsi (uz me zacina opoustet)
Hlavne zadne litovani. Jak jsem se dokazala radovat z malickosti a ted mi neni nic dost dobre.


a z jara.
Ted uz Donnie (s hackama)
Film se odehrává v roce 1988, během probíhajících voleb na úřad Amerického prezidenta a celý děj je zasazen do dvaceti osmi dní, které hlavnímu hrdinovi v jeho představách odpočítává velký plyšový králík, a po kterých má dojít k zásadní události - nastane "konec světa". Hlavní hrdina Donnie Darko trpící schizofrenií, navštěvuje svou psychoterapeutku a o svých vidinách se jí zmiňuje. Po té co do jeho pokoje (ve kterém naštěstí v té chvíli nebyl) za záhadných okolností vletí odpadlý motor letadla, se jeho vidiny stále více prohlubují. Své terapeutce se svěřuje, že se ho králík, který se jmenuje Frank, vyptává na jeho znalosti v problematice cestování časem. Uvědomuje si, že pokud má být brán trochu vážněji, musí si o tomto tématu pohovořit se svým učitelem fyziky. Ten mu nabídne knihu o cestování v čase, o které zjišťuje, že ji před dávnými lety napsala jedna podivínská 101letá sousedka, které se přezdívá Babka Smrt. Když v knize naráží na situace, které se mu běžně dějí v jeho životě, začíná mít pocit že vše není jen prostá náhoda. Naštěstí má oporu v chápavé rodině a v jeho nové školní lásce.
SPOILERY: (toto bude souvislé spíše jen těm, kteří film viděli)
Na film tedy můžeme nahlížet z několika pohledů. Buď jde jen o psychologický film, ve kterém má hlavní hrdina skutečně pouze "jen" schizofrenii a vše se odehrává v jeho mysli, a nebo zde můžeme mluvit o cestování v čase, či butterfly effectu. Mně je samozřejmě příjemnější druhá možnost protože se u ní dá lépe filosofovat. Po odpočítaných 28 dnech nedochází ke konci světa, jak to na začátku ohlašoval Frank (králík) ale "pouze" se stanou dvě zásadní události. Zaprvé přijde Danniho přítelkyně o život v den Helloweenu, zaviněním řidiče auta, který je převlečen do masky králíka a zadruhé se otevře na oblacích červí díra, díky které je možno cestovat v čase. Donnie ve vzteku zastřelí řidiče Franka, který je převlečený za králíka, a teď nastává chvíle kdy se pro mě moje vlastní názory poněkud rozcházejí. Buď mohl jednoduše Donnie využít černou díru k tomu, aby se vrátil do minulosti, dříve než potkal svou přítelkyni, aby zabránil její smrti a nebo se mohlo jednat o jakýsi obrácený butterfly effect = Králík z budoucnosti Donnieho vlastně celou dobu varoval, že se něco přihodí. Donnie tomu však nezabránil, byl na situaci jen připraven, i když sám nevěděl jak a na co. To se ukázalo ve chvíli, kdy Donnie zastřelil Franka (králíka který přejel jeho přítelkyni). Teoreticky by v původní situaci nebyl na nebezpečí informován a proto by sebou neměl pistoli a Frank by tak přežil a mohl se (ať už fyzicky nebo jen v schizofrenních představách Donnieho) vracet do minulosti, aby Donnieho varoval. Jelikož byl ale zastřelen, nemohl se vracet do minulosti a tak nebyl Donnie, před pádem motoru letadla do jeho pokoje, donucen králíkem vstát a odejít z jeho pokoje. To znamená, že pád motoru do jeho pokoje nepřežil, nepotkal se tak s jeho přítelkyní a zachránil jí život. Paradoxně opět "ožívá" i Frank, protože ho neměl kdo zabít.
Motor letadla pochází z budoucnosti a proto k němu nemohlo být nalezeno samotné havarované letadlo. V letadle z budoucnosti letěla Donnieho matka s její dcerou (Donnieho mladší sestrou) a dalšími dětmi. Letěli v den otevření červí díry a když si mysleli že se dostali do turbolence, dostali se vlastně právě do černé díry, kterou se utrhnutý motor dostal do minulosti a zasáhl tak pokoj Donnieho. V tom okamžiku se však změnila budoucnost, což znamená také to, že v budoucnu pravděpodobně přežila i Donniho matka, protože nemusela letět na soutěž v tančení místo učitelky, která obhajovala nevinu jejího oblíbence, zástupce new age, v podání Patricka Swayzeho. Ten byl obviněn z toho, že měl co do činění s natáčením dětské pornografie. Tyto snímky byly nalezeny při hašení jeho hořícího baráku, který zapálil Donnie. Pokud ale umřel při nehodě pádu motoru letadla do jeho pokoje, nemohl mu dům podpálit.

Ano,je to celkove napsano dost nesouvisle ale je to zpusobeno tim, ze sama nemam v hlave uplne v poradku srovnané (tahle veta ma dva vyznamy,ze ano).
Sam reziser prohlasil,ze film nema jednoznacne presny dej.
Ale stejne je necim neobycejny,uchvatny a nepochopitelny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miss nothing miss nothing | Web | 18. prosince 2013 v 20:15 | Reagovat

Chystám se na to podívat, zaujalo mě to už jak z popisu, tak z traileru.

2 Tess Tess | Web | 18. prosince 2013 v 22:09 | Reagovat

Donnie Darko. Jediný, co s tím má spojenýho je můj nejlepší kamarád (jeho nej. film) a králík.(:D) Říkala sem s, že bych na to koukla, ale furt se k tomu tak nějak nemám, tak třeba o prázdninách, uvidím, Taky mám zmatek. Nejen v hlavě, ale i v životě celkově. Naivita. Bolestná a falešná. Škoda. Už ani v nic nedoufám protože kdy už jo, vždycky naivně. Svět je zlej, plnej nenávisti. Ale ona za chvíli zase vymizí, uvidíš

3 Aimee Skellington Aimee Skellington | Web | 19. prosince 2013 v 16:44 | Reagovat

O filmu jsem ani neslyšela, ale vypadá to jakože dobře.
A nenávist ke všemu? To cítím často taky - na hovno pocit

4 Mitchy. Mitchy. | Web | 19. prosince 2013 v 21:31 | Reagovat

Naivita a nenavist ke vsemu, priserny pocit.
Stejne kdyz uz v neco doufam, tak se to vetsinou podela.
Ten film vypada fakt dobre.

5 Nia Nia | Web | 20. prosince 2013 v 22:35 | Reagovat

Žádná naivita to není ! je to jen víra..:)
taky bych občas všechny povraždila..
ten film vypada fakt zajimavě. nahodou si to sepsala dost pěkně, donutí to člověka stáhnout si to..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama